planowanie podróży

Wyjazd już za parę tygodni? Te rzeczy musisz wziąć ze sobą

Pakowanie walizki, szczególnie na tak długi wyjazd, jaki odbywa się w ramach programu Au Pair nie jest proste. Pierwszym, o czym trzeba pomyśleć są dokumenty. Są one niezwykle ważne podczas każdej wyprawy. Jeżeli w Twoim bagażu nie znajdzie się paszport, wiza czy dowód osobisty, nie uda się nawet przekroczyć pierwszej bramki na lotnisku. Możesz zapomnieć o ulubionych perfumach, ale o ważnych dokumentach już nie!

Co pomoże w spakowaniu wszystkich rzeczy, jakie chcesz ze sobą zabrać na wyjazd? Właściwe planowanie i poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na pakowanie. Przede wszystkim, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą, a w zamęcie możesz zapomnieć o wielu ważnych drobiazgach. Tylko spokój jest w stanie uratować sytuację.

Najważniejsze są dokumenty

Jak już wspomnieliśmy, najważniejszą rzeczą, jaką musisz mieć przy sobie są dokumenty. Jeżeli wyjeżdżasz do kraju należącego do Unii Europejskiej i będącego w strefie Schengen, potrzebujesz tylko dowodu osobistego, poza tym obszarem będzie wymagany paszport, a w niektórych przypadkach także wiza (USA).

Innym przydatnym dokumentem będzie prawo jazdy, szczególnie, jeżeli zostało ustalone, że od rodziny goszczącej otrzymasz samochód lub w umowie zapisano, że do Twoich obowiązków będzie należało odwożenie dzieci do szkoły oraz na zajęcia pozalekcyjne.

Weź ze sobą również podpisany kontrakt, w którym znajdują się Twoje prawa i obowiązki. Oczywistą rzeczą jest to, że potrzebujesz także bilet na autobus, pociąg czy samolot.

Jakie ubrania/akcesoria przydadzą się podczas wyjazdu?

Spakuj się zgodnie z klimatem obowiązującym w kraju, do którego wyjeżdżasz. Jest to najlepsza wskazówka, jaką możemy Ci dać. Jest kilka części garderoby, które jednak sprawdzą się niezależnie od tego, gdzie się wybierasz:
jeansy – co najmniej 3 pracy,
koszulki, tshirty,
sukienka,
wygodne obuwie sportowe,
bielizna
eleganckie buty (przydadzą się, jeżeli planujesz uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych),
kurtka.
Innymi rzeczami, które możesz ze sobą zabrać są:
ulubione kosmetyki,
leki,
urządzenia elektroniczne – laptop, aparat fotograficzny, telefon,
okulary przeciwsłoneczne,
książki,
słownik.

Szukasz praktycznych wskazówek? Skorzystaj z wpisów pojawiających się na blogach osób uczestniczących w programie Au Pair:
- https://travelloveblog.wordpress.com/tag/co-spakowac-na-au-pair/
- http://lifeaupair.blogspot.com/2012/09/jak-pakowac-aby-sie-spakowac.html

Tego nie musisz ze sobą zabierać

Rodzina goszcząca ma obowiązek zapewnić Au Pair bardzo dobre warunki mieszkaniowe, a także dostęp do podstawowych rzeczy, dlatego nie trzeba ze sobą zabierać:
- ręczników,
- przyborów kosmetycznych, takich jak szampony, płyny do kąpieli czy inne higieniczne akcesoria,
- poduszek, pościeli,
- jedzenia.

Dobry zwyczaj – prezent dla rodziny goszczącej

Chcesz zrobić dobre, pierwsze wrażenie na rodzinie, które zapewni Ci przez najbliższy rok dogodne warunki mieszkaniowe oraz pozwoli na swobodną naukę języka obcego? Weź ze sobą drobny upominek. Nie chodzi o to, aby wręczyć rodzinie coś ekskluzywnego czy drogiego. Najlepiej, aby była to rzecz ściśle związana z naszym krajem. Może to być np. flaga Polski, kartka pocztowa czy kubek prezentujący wspaniałe regiony naszego kraju. Możesz również przygotować album ze zdjęciami miejsc, które najchętniej odwiedzasz.