rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna – co zrobić, aby bez problemu zostać Au Pair/rodziną goszczącą?

Jeżeli chcesz wziąć udział w programie Au Pair i uważasz, że jest to odpowiednia opcja dla Ciebie, dokładnie zapoznaj się z wszystkimi wymaganiami. Jednym z nich jest pomyślne przejście rozmowy kwalifikacyjnej. Jej częścią jest także list do Au Pair lub rodziny goszczącej, w którym opowiesz o sobie, przedstawisz powody, dlaczego chcesz wziąć udział w programie, a także na co liczysz podczas jego trwania.

Jak przygotować list?

Należy napisać go zrozumiałym, nieskomplikowanym językiem. Ważne jest, aby z jego pomocą zrobić dobre wrażenie na Au Pair lub rodzinie goszczącej. Trzeba pamiętać, że nie jest to żaden list motywacyjny. Relacje między uczestnikami programu powinny być rodzinne i przyjacielskie, a więc po prostu mało formalne, dlatego list należy przygotować tak, jakby pisało się do znajomej, bliskiej osoby.

W liście warto przede wszystkim odpowiedzieć na następujące pytania:
- kim jesteś, kto jest członkiem rodziny goszczącej, ile dzieci będzie znajdowało się pod opieką,
- rodzina goszcząca: jak najwięcej opowiedz o dzieciach, co lubią robić, jakie mają hobby,
- dlaczego chcesz wziąć udział w programie.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze

O tym, jak ważny jest pierwszy kontakt z rodziną goszczącą na swoim kanale opowiada Magdalena: https://www.youtube.com/watch?v=0tYW3d1vYRA . Warto właściwie przygotować się do rozmowy i zadbać o to, aby odbywała się w komfortowych warunkach. Nikt nie powinien Cię rozpraszać, ani przeszkadzać w płynnym przeprowadzeniu rozmowy.

Jeżeli chcesz zostać Au Pair, pamiętać, aby poprosić rodzica goszczącego o możliwość porozmawiania z dziećmi. Przedstaw się, przygotuj kilka zabawnych tekstów, które spodobają się maluchom.

Najważniejsze, aby podczas rozmowy okazać zainteresowanie. Jeżeli jednak nie czujesz tzw. chemii z daną osobę, lepiej nie tracić czasu na dalsze próby kontaktu. Masz spędzić cały rok pod jednym dachem z nową/nowymi osobami. Atmosfera ma tutaj bardzo duże znaczenie. Wybierz osobę/rodzinę, dzięki której poczujesz się swobodnie i po prostu przyjemnie.