nauka języka angielskiego

Jak szybko oswoić język? Poznaj wskazówki, co zrobić, aby nie czuć się zagubionym w nowym kraju

Proces adaptacji w nowym kraju może być dla niektórych osób trudny. Wiele osób, choć podejmują decyzje świadomie, nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jakim wyzwaniem jest samotny wyjazd za granicę, do nowego kraju, nowej rodziny. Do tego pojawia się bariera językowa. Nawet, jeżeli sądzisz, że znasz język angielski, niemiecki czy holenderski dostatecznie, na miejscu przekonasz się, że kontakt z żywym językiem to całkiem co innego niż podczas językowego kursu. Trzeba właściwie się przygotować, aby z łatwością wejść w nową sytuację i nie odczuwać zagubienia w nowym miejscu przez dłuższy czas.

Przede wszystkim, w przypadku wątpliwości, czy poradzisz sobie w nowej sytuacji, miej przygotowane odpowiedzi na następujące pytania:
- Wyjeżdżasz z przymusu, czy chęci przeżycia wspaniałej przygody?
- Co chcesz osiągnąć poprzez pobyt w nowym kraju?
- Skąd biorą się w Twojej głowie czarne myśli?
- Co możesz zrobić, aby poprawić swoją sytuację?
- Czy masz wsparcie u osób będących w podobnej sytuacji?

Zasady nauki języka za granicą

Każdy ma inne predyspozycje związane z przystosowywaniem się do nowej sytuacji, czy przyswajaniem nowego języka. Należy pamiętać o jednej kwestii: nie ważne jest to, jak się uczysz, ale czy nie popełniasz przy tym podstawowych błędów.

Jeżeli obowiązującym językiem w kraju, do którego wyjeżdżasz jest angielski, warto śledzić kanał Arleny Witt, na którym podaje patenty na skuteczną naukę, a także przedstawia przydatne zwroty.

1. Nie bój się popełniać błędów
Nikt nie jest alfą i omegą. Rodzina goszcząca nie będzie potępiała Twojej wymowy czy braków w słownictwie. Chętnie podpowie brakujące słówko, a także będzie zwracała się do Ciebie w prostszych słowach, często również znacznie wolnej niż na co dzień, aby Twój komfort był jak najwyższy podczas każdej rozmowy. Nie bój się również pytać, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Zamykanie się na pomoc, a także obawa przed popełnieniem błędu to największa bolączka osób poznających nowy język.
2. Mów, mów i jeszcze raz mów
Blokada językowa jest najgorszym, co może się przytrafić. Jest jeden sposób, aby ją pokonać: wystarczy mówić jak najwięcej w obcym języku. Masz duże pole do popisu, ponieważ codzienne zajmowanie się dzieckiem tego wymaga. Rozmawiając każdego dnia, zyskasz pewność i swobodę w wypowiadaniu się.
3. Nie przejmuj się gramatyką
Przestań zastanawiać się, czy używasz poprawnego czasu podczas konstruowania zdania. Po prostu mów. Twój rozmówca i tak zrozumie, co do niego mówisz, jeżeli użyjesz słów o właściwym znaczeniu. Jeżeli zauważy popełniony błąd, na pewno w delikatny sposób wskaże, jak wypowiedziane zdanie powinno brzmieć. Następnym razem już powiesz je poprawnie.
4. Zacznij od prostego słownictwa
Nie musisz silić się na stosowanie wyszukanego słownictwa, aby zaimponować rodzinie goszczącej. Każdy chce posługiwać się prostym językiem. Na co dzień, nawet w języku polskim nie używasz formalnych sformułowań, jeżeli rozmawiasz z bliską osobą czy znajomym. Brzmi to po prostu nienaturalnie. Nie utrudniaj sobie niepotrzebnie życia. Twój zasób słów będzie z każdym kolejnym dniem powiększał się. O to nie musisz się martwić.
5. Spędzaj czas przede wszystkim z osobami innej narodowości
Wyjeżdżając za granicę zadbaj o to, aby nawiązać przyjaźnie przede wszystkim z osobami innej narodowości. Kontakty z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii czy Niemczech oczywiście przydadzą się, ale w dużej mierze warto spędzać czas z lokalnymi mieszkańcami. Tylko wtedy Twój język zostanie przetestowany w różnych sytuacjach, także typowo towarzyskich. Nabierzesz pełnej swobody komunikacyjnej.