Formularz aplikacyjny Au Pair

Nauka języka w zamian za… Co właściwie robi Au Pair?

To, jakie obowiązki będzie miała do wykonania Au Pair, w dużej mierze zależą od rodziny, do której trafi. Większość ich jest jednak związanych z opieką nad dziećmi. Trzeba podkreślić, że Au Pair NIE JEST sprzątaczką ani ogrodniczką. Z założenia, ma to być osoba będąca członkiem rodziny, coś na zasadzie przyrodniej starszej siostry, brata lub kuzyna, kuzynki. Oznacza to, że Au Pair ma przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo, wygodę i odpowiedni stan dzieci, które znajdują się po jej opieką. Czas pracy jest określany w programie i umowie podpisanej z agencją i rodziną goszczącą.

Obowiązki Au Pair, w zależności od kraju i rodziny goszczącej, do której trafi powinny oscylować w graniach wymiaru czasowego: 20-45 godzin tygodniowo. Opiekunka nie może pracować dłużej niż czas określony w umowie. Rodzina układając plan dnia dla Au Pair powinna wziąć pod uwagę to, że wyjazd edukacyjno-kulturalny ma na celu rozwijanie zdolności językowych uczestnika programu, dlatego musi się w nim znaleźć czas na kurs językowy i naukę.

Au Pair ma…

- przygotowywać dla dzieci posiłki, zgodne z wytycznymi rodziców. Opiekunka musi znać wszystkie alergie i przypadłości, na jakie cierpi dziecko, aby nie został mu podany posiłek mogący zaszkodzić jego zdrowiu. Może zostać poproszona o zrobienie drobnych zakupów spożywczych lub związanych z rzeczami przydatnymi dla dziecka,
- zawozić dzieci do szkoły, a także na inne zajęcia, w których ma wziąć udział,
- prać, składać i prasować ubrania należące do dziecka,
- utrzymywać w czystości pokój dziecka, a także przestrzeń, w której podopieczny się bawi oraz spędza czas,
- stanowić wsparcie dla dziecka w codziennych obowiązkach, przygotowywaniu się do wyjścia czy innych kwestiach, w których nie jest ono w stanie poradzić sobie samodzielnie,
- zapewniać dziecku rozrywkę: organizować zabawy i gry, ciekawe wyjścia (jeżeli taka jest wola rodziców),
- pomagać dziecku w odrabianiu zadań domowych i przygotowywaniu się do sprawdzianów, testów i wystąpień.

Warto także prześledzić wpis uczestniczki programu Au Pair ( http://fabrykaaupair.blogspot.com/2015/03/obowiazki-au-pair.html ), w którym mówi, jak obowiązki wyglądają w praktyce.

Jakie obowiązki względem Au Pair ma rodzina goszcząca?

Zgłaszająca się do programu rodzina ma obowiązek zapewnienia Au Pair bardzo dobrych warunków mieszkaniowych. Podstawą jest prywatny pokój ze standardowymi udogodnieniami (oświetlenie, ogrzewanie, przydatne rzeczy codziennego użytku), a także wyżywienie (minimum 3 posiłki dziennie).

Rodzina goszcząca zobowiązuje się również do wypłacania Au Pair tygodniowego kieszonkowego na wcześniej ustaloną kwotę. Każdej osobie uczestniczącej w programie przysługuje 2-4 tygodnie płatnego urlopu na jeden rok pobytu w danej rodzinie.

Dobrym zwyczajem jest, gdy rodzina goszcząca zapewnia Au Pair dojazd na wybrany kurs językowy. W niektórych krajach jest on również opłacany przez rodzinę. W wielu krajach wymagane jest także wykupienie dla Au Pair dodatkowego ubezpieczenia zapewniającego dostęp do usług medycznych w przypadku choroby.

Czego rodzina goszcząca nie może wymagać od Au Pair?

Au Pair nie ma obowiązku zajmowania się całym gospodarstwem domowym, a jedynie dziećmi i związanymi z nimi obowiązkami, dlatego młoda osoba nie powinna być traktowana jako:
- sprzątaczka dbająca o porządek w całym domu,
- ogrodniczka,
- kucharka przygotowująca posiłki dla całej rodziny,
- opiekunka zwierząt, jeżeli takowe znajdują się w domu – nie musi ich wyprowadzać czy zawozić ich do weterynarza.