Au pair znaki, ostrzeżenia

Jak uchronić się przed oszustami? Poradnik dla Au Pair i rodzin chcących przyjąć Au Pair

Od czasu, gdy świat stał się otwarty, nie ma żadnego problemu z podróżowaniem między różnymi krajami. Wiele osób decyduje się, aby wyjechać za granicach w celu przeżycia niesamowitej przygody, poznania nowych miejsc, jak i rozpoczęcia pracy zarobkowej. Jednak mogą z tym być związane pewne niebezpieczeństwa, głównie wytwarzane przez nieuczciwych pośredników. Niestety, zdarzają się tacy także w programie Au Pair. Co zrobić, aby się przed nimi uchronić?

Jak czytać ogłoszenia?

Niewinnie wyglądające ogłoszenie może stać się powodem Twoich problemów. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są kobiety, którym proponowany jest wyjazd zagraniczny. Zamiast do rodziny goszczącej, mogą trafić do miejsc prowadzonych przez zorganizowane grupy przestępcze (domy publiczne).

Podstawą jest, aby nie wpadać w euforię za każdym razem, gdy znajdziesz interesujące ogłoszenie. Trzeba bardzo dokładnie sprawdzić osobę zamieszczającą propozycję współpracy i zadać jej jak najwięcej pytań. Należy poznać dokładnie warunki. Jeżeli nasuwają się jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować z kontaktu z taką osobą i szukać dalej.

Kim są i jak działają oszuści w programie Au Pair?

Internet daje bardzo dużą swobodę dla oszustów. Mogą stworzyć fałszywe konta, które pomogą im przyciągnąć osoby zainteresowane programem Au Pair. Przyczyna ich działań jest jedna – chcą wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Oczywiście, nie poproszą o wpłatę przy pierwszym kontakcie, ale gdy poznają Cię lepiej i zdobędą Twoje zaufanie, zrobią wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel. Ludzka kreatywność nie zna granic, a sztuczki stosowane przez oszustów są naprawdę wyszukane. Zrobią wszystko, abyś im zaufał.

Podstawową metodą kontaktu oszusta z osobą chcącą wziąć udział w programie Au Pair jest mail, Facebook lub telefon. Gdy zbiorą dostateczną ilość informacji od kandydata, zwykle usuwają profil, aby zatrzeć ślady.

Bardzo często praktyką stosowaną przez oszustów jest poproszenie potencjalnego Au Pair o zrobienie depozytu pieniężnego, który potwierdzi, że kandydat ma gotówkę na pierwsze tygodnie w kraju goszczącym. Młoda osoba może zostać także poproszona o samodzielne zapłacenie kosztów przelotu przez wyznaczone biuro podróży, z obietnicą, że wszystkie pieniądze zostaną zwrócone po dotarciu na miejsce. Jakkolwiek historia wydaje się prawdziwa, nigdy nie należy wysyłać żadnych pieniędzy za granicę.

Jak nie dać się oszukać?

1. Bardzo dokładnie zapoznaj się z wymogami określonymi w programie Au Pair. Znając zasady rejestracji w serwisie agencji, sposoby kontaktu z potencjalnym zainteresowanym, wyczujesz, jeżeli ktoś będzie chciał Cię naciągnąć.
2. Jeżeli jesteś rodziną goszczącą, wszystkie pieniężne kwestie zapisane w kontrakcie wciel w życie dopiero, gdy Au Pair znajdzie się w Twoim domu.
3. Nie daj się zwieść wysokiemu wynagrodzeniu proponowanemu przez rodzinę goszczącą. Sprawdź realia. Dowiedz się, ile średnio Au Pair otrzymuje kieszonkowego Jeżeli kwota jest zbyt wysoka, to powinno wzbudzić Twoje wątpliwości.
4. Jeżeli z różnych względów uważasz, że kontaktująca się z Tobą osoba nie jest wiarygodna, najlepiej skontaktuj się z agencją, z którą ona rzekomo współpracuje.

Dobrym pomysłem jest także opisanie zaistniałej sytuacji na forum poświęconym Au Pair, np. http://www.aupair.fora.pl/ . Oda samych uczestników programu możesz dowidzieć się, czy zaistniała sytuacja jest powodem do zmartwień.